Jak vybrat Set-top-box?

DVB-T přijímače (set-top-boxy)

Tento text Vám pomůže orientovat se v kategorii DVB-T přijímače (set-top-boxy).

Jak vybrat Set-top-box?

Náš krátký průvodce se Vám pokusí zodpovědět zásadní otázky, objasnit základní pojmy a poskytnout užitečné informace, které byste měli znát pro správný výběr set-top-boxu který bude plně vyhovovat Vašim potřebám a požadavkům.


Zanedlouho bude Česká republika kompletně pokryta digitálním signálem a bez přístroje zvaného set-top-box se už neobejdete.

Jaké máte možnosti?

  1. Koupit si novou televizi (záležitost několika tisíc korun) Za této okolnosti pravděpodobně set-top-box potřebovat nebudete. Digitální tuner (DVB-T) dnes většina výrobců televizorů integruje přímo do těla televizoru (je tedy už součástí televize samotné)
  2. Ponechat současnou televizi a zakoupit set-top-box samostatně (záležitost několika stovek korun).

Dále se budeme v tomto nákupním rádci snažit poradit zákazníkům kteří zvolá druhou variantu a to nákup set-top-boxu.

Na začátku je asi správné si říct, že signál digitálního vysílání zvládne každý přijímač. Ať už stojí několik tisíc a nebo několik stovek korun.

V čem je tedy rozdíl?

Rozdíl je samozřejmě ve značce a pak v tom jak je který set-top-box vybaven (co všechno umí). Jednotlivé modely se liší vzhledem a zpracováním. Tato vlastnost je více méně druhořadá. Jistě že pokud máme veškerou elektroniku v obývací stěně v lesklé černé, nebudeme chtít rozšířit ji o na první pohled obludný šedivý set-top-box. Ovšem na funkci vzhled vliv nemá. Spíše je potřeba se zaměřit na užitečnější vlastnosti. Například na to jaký typ a jaké množství konektorů využijeme. Jaké menu by nám nejvíce vyhovovalo. Například ten kdo televizi sleduje minimálně, tomu bude stačit nejjednodušší typ se základními funkcemi. Naopak ten kdo je zvyklý si pořady nahrávat ocení USB vstup na flash disk na který si může nahrát libovolný program a také funkci časovače která ve zvolenou dobu set-top-box zapne a vypne tak, aby Vám žádný oblíbený pořad neutekl.


Set-top-boxy podle způsobu připojení:

  1. Anténní vstup (RF IN)

Toto je prakticky jediná možnost pro připojení velmi starých televizorů. Tedy těch co nejsou ještě vybaveny konektorem  SCART. Anténní vstup má každá televize. Set-top-boxy pro tento typ propojení musí obsahovat RF modulátor. K televizí se propojí anténním kabelem (set-top-box se připojí mezi anténu a televizi).

  1. SCART

V současnosti je většina klasických televizorů vybavena jedním a nebo více konektory typu SCART. Máte li doma takový televizor, můžete si vybrat jakýkoliv set-top-box, všechny v současné době nabízené set-top-box jsou vybaveny konektorem SCART. Pokud kromě televize máte třeba i video, vyplatí se výběr set-top-boxu se dvěma SCART konektory.

  1. HDMI

Nové televizory jsou vybaveny digitálním konektorem HDMI. Většina dnes nabízených televizorů má integrovaný dvb-t tuner a tak k nim není potřeba kupovat set-top-box. Dříve však byly na trhu i televize s HDMI a pouze analogovým tuner. V takovém případě set-top-box potřebovat budete. V takovém případě doporučujeme vybrat set-top-box vybavený HDMI.


Něco málo z terminologie set-top-boxů:

Elektronický programový průvodce (EPG)
Umožňuje listovat nabídkou pořadů všech programů obsažených v multiplexu. Tato funkce se může lišit dle konkrétního modelu set-top-boxu. Některý model může zobrazovat pouze aktuálně vysílaných (tzv. Current), jiný pak i výpis dalšího průběhu vysílání (tzv. Next). Lepší modely pak umí zobrazit EPG např. na týden dopředu a přímo ukládat vybrané pořady do Timeru. I základní set-top-box disponuje elektronickým průvodcem programů.

Časovač (Timer)
Časovač slouží pro naprogramování set-top-boxu. Ten se ve zvolený čas zapne a opět vypne. Bez časovače se vám bude těžko programovat další záznamová technika (video, DVD rekordér…) protože bez zapnutého set-top-boxu nic z DVB-T nehrajete. Pokud plánujete nahrávat často, je ideální nechat set-top-box běžet pořád. Časovač můžete propojit s EPG, v průvodci si vyberete, jaký pořad chcete nahrát a veškeré nastavení času a délky záznamu obstará už set-top-box sám.

Nahrávání (Record)
Na trhu jsou též set-top boxy s označením PVR, které jsou vybaveny pevným diskem. Pro záznam pořadu na set-top boxu zadáte stanici, kterou chcete nahrávat a zapnout nahrávání. Existují také modely, které mají dva tunery - což je, jak už jistě víte, výhodné pro případ možnosti sledování jednoho programu na televizoru a současného nezávislého nahrávání druhého pořadu na pevný disk.

Konektory
Tuto problematiku jsme řešili již dříve v tomto článku. K dispozici jsou konektory RF IN (postačí jeden), SCART (ideálně dva - jedním připojíte digitální přijímač k televizoru, druhý můžete využít na připojení videa nebo DVD). HDMI (čím více tím lépe, případně v kombinaci s konektorem typu SCART) tato technologie se bude do budoucna hojně využívat a během několik let by mohla nahradit prakticky všechny předchozí standardy). Většina set-top-boxů má na zadním panelu i zvukový stereo výstup.

Teletext
Moderní set-top-boxy mají paměť na stovky stran teletextu vybraného programu. Listování v nich je pak otázkou okamžiku.

Čeština
Mnohým uživatelům už dnes stačí i jednoduché anglické rozhraní. U drtivé většiny dnes nabízených přístrojů je však k dispozici české menu. U některých modelů se může jednat o verzi bez háčků a čárek.

Rodičovský zámek
Je funkce kterou ocení především ti, co mají k dispozici kanály nebo pořady, které nejsou vhodné pro děti. Pomocí rodičovského zámku takový program jednoduše uzamknete pomoci číselného kódu (který můžete kdykoli změnit) a děti už se k němu nedostanou.

Aktualizace firmware
Je přehrání ovládacího software na novější verzi. Může opravit některé výrobní mušky, nebo zpřístupnit nové funkce. Při aktualizaci firmware vždy postupujte přesně podle návodu a používejte pouze aktualizace vydané výrobcem. Pro aktualizaci firmware slouží rozhraní RS-232.

Děkujeme za čas který jste věnovali našemu průvodci Jak vybrat set-top-box. Věříme že jsme vám alespoň trochu usnadnili výběr a pomohli se lépe zorientovat. Využijte i další rádce na www.itek.cz.

 

Nejoblíbenější DVB-T přijímače (set-top-boxy)

Kontaktujte nás!
tel.: 585 157 402
(9:00 - 18:00)

E-mailový zpravodaj

Získejte každý měsíc nabídku zboží za výhodnou cenu!